Domy drewniane – czy to mądra inwestycja?

Ten rodzaj domów ma szczególny urok, atmosferę ciepła i komfortu, a także to iż oferuje możliwość mieszkania w środowisku naturalnym. Zrównoważony rozwój, troska o środowisko i poczucie mieszkania w bezpośrednim kontakcie z przyrodą to prawdopodobnie główne powody, które zachęcają wielu ludzi do wybierania drewnianych domów.

Podczas stosowania drewna w budowie trzeba jednak upewnić się, że jest on certyfikowany i pochodzi z odpowiedzialnego źródła – legalnego ścinania drzew, którego producenci sadzą nowe drzewo na miejsce każdego, które zostanie wycięte. Kluczem jest utrzymanie równowagi.

 

Zalety drewnianych domów

 

Drewno jest materiałem będącym naturalnym izolatorem, który chroni przed niesprzyjającą pogodą, więc dom będzie ciepły w zimie i chłodny w lecie, co wiąże się z wynikającą z tego oszczędnością energii. Poza tym sama konstrukcja jest również bardzo szybka. Drewniane domy można wybudować w czasie o wiele krótszym niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Wielu właścicieli, którzy mają już swój własny dom z drewna potwierdza iż czas budowy jest naprawdę krótki. Maksymalny czas tych najbardziej skomplikowanych modeli drewnianych domów wynosi około dwa miesiące.

 

Do tego dochodzi inny, przyjemny czynnik: ceny tych domów są niewielkie. Sama budowa wymaga zużycia mniejszej ilości energii, niesie ze sobą mniejszy wpływ na środowisko i mniejszy ślad węglowy niż wtedy gdy na domy stosuje się materiały konwencjonalne: wszakże drewno to pochłaniacz CO2.

 

Czy istnieją jakieś niedogodności w związku z budową drewnianych domów?

 

W niektórych krajach nie są one wyceniane jako normalna konstrukcja, nie są brane pod uwagę jako oczywisty materiał budowlany. Całe szczęście w Polsce, coraz częściej drewniane domy są traktowane jako normalny typ budowy obok wszelkich innych materiałów konstrukcyjnych. Chociaż są prefabrykowane, większość potrzebuje nowych pozwoleń na budowę i projektu architektonicznego. Nie wszystkie gminy też pozwalają na ich budowę. Jednym z powodów, dla których to ma miejsce jest to, że twierdzą, że przełamują miejski krajobraz – co jest głupotą i absurdem, jednak zdarzają się takie sytuacje.

 

W celu konserwacji należy okresowo sprawdzać, wymagać co jakiś czas zmian warstw farby zewnętrznej, uszczelniania wnęk itp. jednak nie jest to tak uciążliwe, jak mogłoby się niektórym wydawać.

 

Czy zatem drewniane domy to dobra inwestycja?

 

Największym minusem drewnianego domu jest to, iż brzmi to zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe. Drewno to po prostu najlepszy materiał budowlany. Obejmuje to wszystko, od czasu budowy po akustykę. A najlepsze jest to, że drewniane domy są wyjątkowe z punktu widzenia ochrony środowiska, zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej.

 

Podczas budowy domu więcej dwutlenku węgla uwalnia się w fazie produkcji niż we wszystkich latach użytkowania domu. Dyskusje prawne i środowiskowe koncentrują się jednak prawie wyłącznie na użyciu drewna – co jest absolutnym nieporozumieniem. To wszystko sprawia, iż można z pełnym przekonaniem odpowiedzieć: tak, drewniane domy to dobra inwestycja.

Post Author: rso