Zalety i wady gontów drewnianych.

Dla niektórych właścicieli domów dach jest tylko koniecznym dodatkiem, inni, nieco bardziej roztropni rozumieją, jak ważny może być dach. Dach nie tylko chroni strukturę domu, ale może również zwiększyć jego ogólną atrakcyjność i dlatego niektórzy właściciele domów decydują się na instalację drewnianych gontów w swoim domu, aby uzyskać niepowtarzalny wygląd.

Gont drewniany – na czym polega jego urok?

Gont drewniany wykonany jest z cienkich kawałków twardego drewna. Zwykle te elementy konstrukcyjne mają kształt prostokątny, ale występują również w szerokiej gamie wzorów i kolorów – aby każdy mógł znaleźć gonty drewniane odpowiednie dla siebie.

Są zwykle wykonywane z łupanych kłód drewna i mogą być instalowane jako zadaszenie, a nawet bocznica. Po ukształtowaniu elementów – gonty drewniane pokrywa się środkiem konserwującym i ognioodpornymi warstwami, dla jeszcze większej trwałości. To wszystko sprawia, iż te części są nie tylko piękne, ale też naprawdę trwałe.

Gont drewniany – poznaj ich zalety

Podobnie jak w przypadku większości innych materiałów dachowych, istnieją pewne zalety i wady związane z instalacją drewnianych gontów. Właściciele domów potencjalnie zainteresowani instalacją tego rozwiązania w swoim domu zawsze powinni skontaktować się z zaufanym wykonawcą dachów, aby już zawczasu uniknąć ewentualnych komplikacji.

Jeśli gont drewniany ma zapewnioną odpowiednią konserwację, może służyć w doskonałym stanie nawet około 50 lat. Jeśli drewno jest rutynowo konserwowane i tym samym trzymają się jego z dala wszelkie insekty, istnieje szansa, że może wytrzymać nawet cały wiek!

Największą ich zaletą jest to, że nie rdzewieją – co jest doceniane szczególnie wtedy, gdy są instalowane na obszarach, które mają skłonność do zawilgocenia. Gonty drewniane są również lekkie, co oznacza, że nie będą przeciążać konstrukcji, nawet jeśli opady śniegu są szczególnie ciężkie.

Natomiast, kiedy nadejdzie czas wymiany dachu, gonty drewniane ulegają biodegradacji, co oznacza, że nie będą składowane na wysypisku śmieci. Tym samym są także dobrym wyborem w kontekście ekologicznym.

 

Gont drewniany – czy ma jakieś wady?

Jak widać, gonty drewniane są niezaprzeczalnie wyjątkowe i wzmacniają atrakcyjność domu, ale każdy jeden wymaga większej konserwacji w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych. Gonty drewniane są znacznie bardziej narażone na uszkodzenie przez owady, mogą również być mocniej wystawione na problemy spowodowane rozwojem pleśni. Są również bardziej podatne na uszkodzenia słoneczne.

 

Czy zatem warto postawić na gont drewniany?

Chociaż drewniane gonty są dość pracochłonne, wielu właścicieli domów decyduje się na nie, a później cieszy się wyglądem drewnianych dachów i zaletami użytkowymi, jakie ze sobą niosą. Jeśli właściciele domów poważnie rozważają zainstalowanie nowego drewnianego dachu, profesjonalny wykonawca może pomóc w procesie podejmowania decyzji, wyjaśniając wszystkie zalety i wady, a także pełne wymagania dotyczące konserwacji. Warto z tego skorzystać i cieszyć się ich urokiem bez problemów!

Post Author: rso